Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Školáci, ako ďalej? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Chcete postreh z praxe? Sme štvorčlenná rodina. Dve deti, ktoré by sa mali učiť online, manželka, ktorá by mala vyučovať online, ja, čo mám pracovať online. A existujú aj početnejšie rodiny. Naozaj veríte, že v tomto štáte existuje internet, ktorý to zvládne? Optiku nemáme, žijeme v oblasti, kde sa ju neoplatilo zaviesť. Mám TCom neobmedzený internet, Orange mobilný internet 20Giga/mesiac, O2 mobilný internet 20Giga/mesiac a ledva-ledva stíham tri ońline pripojenia naraz, štyri nie. A existujú rodiny, ktoré sú na tom ešte horšie. Deti majú v priemere dve online hodiny denne a potrebujú k tomu technickú asistenciu, takže doobeda sa k práci sotva dostanem. Online hodiny treba dopredu pripraviť (z pohľadu učiteľa], je to nesmerne náročné, žena drie od rána do večera a potom sa večer z telky dozvie, že učitelia nepracujú a nemali by teda teraz dostávať plat. Pohoda, nech ho stopnú, aj tak by sme si ten rozdiel finančne ani nevšimli. Kontrolovať triedu 25 detí cez skype alebo office365 je takmer nemožné, polovica hodiny musí byť vyhradená na napomínanie a usmerňovanie. Pri vysvetľovaní nového učiva sa VŽDY nájde aspoň jedno dieťa, ktoré nerozumie, začne vyrušovať či dokonva plakať, výučba viazne. Možno učenie jazykov online je dobrý nápad, ale matematika? Nonsens. Robíme to tak, že natáčame matematické videá, vešiam ich na youtube, žiaci si podľa nich robia vlastné poznámky, prepisujú si ich do zošitov, riešia príkady, no a v prípade nejasností má žena vyhradené individuálne skype konzutačné hodiny, kde dieťaťu face to face problém vysvetlí. Toto je podľa mňa riešenie, nie bezbrehá a glorifikovaná online výučba, na ktorú absolútne nie sme v našich podmienkach pripravení. Pekný deň.
 

 

Samozrejme ľahké to nie je. Pohnúť sa ale ďalej treba. Verím, že časom sa aj na základe skúseností z praxe vytvorí akceptovateľná koncepcia. Videá sú podľa mňa úplne super vec. Držím palce!
 

 

Presne, koncepcia, to je to, čo nám tu pani Luby nezanechala. Tá sa mala vytvoriť v čase vírusového mieru a teraz sa mala len využívať, nie krvopotne zliepať s mikroskopickými rozdielmi v každej škole. Rodičia s tým majú veľa práce, učitelia tiež, žiaci sú nervózni... snáď sa to nejako vyladí.